- Menu przedmiotowe
- Ogłoszenia i informacje
- Pożytek publiczny
Burmistrz Wąbrzeźna ogłasza IV OTWARTY KONKURS OFERT na realizację zadań publicznych w 2024 roku będących zadaniami własnymi Gminy Miasto Wąbrzeźno w zakresie: Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek dzieci i młodzież
Wąbrzeźno, 14.12.2023 r.
Burmistrz Wąbrzeźna ogłasza
IV OTWARTY KONKURS OFERT
na realizację zadań publicznych w 2024 roku będących zadaniami własnymi
Gminy Miasto Wąbrzeźno w zakresie:
Działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek dzieci i młodzieży
- Podstawa prawna
Konkurs ogłaszany jest na podstawie art. 11 ust. 2 i art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327 ze zm.).
- Adresaci
Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie.
- Rodzaj zadania
Konkurs skierowany jest do podmiotów realizujących zadania publiczne z zakresu działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży polegające na organizacji aktywnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży połączonego ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień oraz kompetencji społecznych dzieci i młodzieży.
- Wysokość środków przeznaczonych na realizację zadań
Na realizację zadań publicznych z zakresów określonych w pkt III w ramach niniejszego otwartego konkursu ofert Gmina Miasto Wąbrzeźno planuje przeznaczyć kwotę 65.000zł.
- Warunki realizacji zadań
- Konkurs dotyczy zadań realizowanych w okresie 1 stycznia – 31 grudnia 2024 r.
- Oferta musi mieścić się w całości w zakresie działalności pożytku publicznego oferenta.
- Zlecenie realizacji zadania publicznego nastąpi w formie wsparcia zadania. Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 80% całkowitych kosztów realizacji zadania.
- W przypadku przyznania dotacji niższej niż wnioskowana w ofercie, oferentowi przysługuje prawo zmniejszenia zakresu zadania lub rezygnacji z jego realizacji.
- W przypadku zakupu nagród dla uczestników zadania do sprawozdania końcowego z realizacji zadania należy dołączyć listę osób nagrodzonych.
- Środki z dotacji, środki finansowe własne oraz środki z innych źródeł muszą zostać wykorzystane w terminie realizacji zadania publicznego określonego w umowie.
- Przez wkład osobowy rozumie się:
- pracę wolontariuszy udokumentowaną zawartymi porozumieniami lub oświadczeniami wolontariuszy o wykonaniu powierzonych im zadań,
- pracę społeczną członków oferenta udokumentowaną oświadczeniami
o wykonaniu powierzonych zadań.
- Przez wkład rzeczowy rozumie się m. in.:
- nieruchomości, środki transportu, maszyny, urządzenia itp.,
- zasób udostępniony, względnie usługa świadczona na rzecz tej organizacji przez inny podmiot nieodpłatnie (np. usługa transportowa, hotelowa, poligraficzna itp.) planowana do wykorzystania w realizacji zadania publicznego.
- Burmistrz Wąbrzeźna może odmówić podmiotowi wyłonionemu w otwartym konkursie ofert podpisania umowy w przypadku, gdy:
- podmiot lub jego reprezentanci utracą zdolność do czynności prawnych,
- zostaną ujawnione nieznane wcześniej okoliczności podważające wiarygodność merytoryczną lub finansową oferenta.
- Burmistrz Wąbrzeźna zastrzega sobie prawo do:
- odstąpienia od ogłoszenia wyników otwartego konkursu ofert, bez podania przyczyny, w części lub w całości,
- zwiększenia lub zmniejszenia wysokości środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań w trakcie trwania konkursu,
- dofinansowania więcej niż jednej oferty, dofinansowania jednej oferty lub niedofinansowywania żadnej z ofert.
- Finansowanie
- Oferent jest zobowiązany realizować zadanie zgodnie z przygotowaną przez siebie i zaakceptowaną przez gminę ofertą, w tym w szczególności z harmonogramem i kosztorysem.
- W ramach dotacji sfinansować można jedynie działania niezbędne w celu realizacji zadania. W ramach dotacji pokryte mogą być tylko koszty kwalifikowalne.
- Koszty zostaną uznane za kwalifikowalne tyko wtedy, gdy:
- są bezpośrednio związane z realizowanym zadaniem, a także niezbędne do jego realizacji,
- są uwzględnione w budżecie zadania, w pozycji w ramach której są rozliczane,
- są racjonalnie skalkulowane na podstawie cen rynkowych,
- odzwierciedlają koszty rzeczywiste, a także są skalkulowane proporcjonalnie dla zadania objętego dofinansowaniem (np. kosztem kwalifikowalnym może być jedynie część wynagrodzenia księgowego, jeżeli wykonuje on w ramach godzin pracy również inne zadania, nie związane z obsługa zadania, część polisy ubezpieczeniowej – okres obejmujący umowę),
- zostały poniesione w trakcie realizacji zadania,
- są poparte właściwymi dowodami księgowymi oraz są prawidłowo odzwierciedlone w ewidencji księgowej.
- Koszty kwalifikowalne
W ofercie na realizację zadania mogą być uwzględnione następujące kategorie wydatków i procentowe limity dotacji:
- koszty merytoryczne:
- Wynagrodzenia trenerów, ekspertów i specjalistów realizujących zadanie, innych osób zatrudnionych specjalnie na potrzeby projektu – ich łączna wartość może wynieść max. 60% sumy wszystkich kosztów zadania.
- Wydatki związane z bezpośrednim uczestnictwem adresatów zadania takie jak materiały szkoleniowe, niezbędne do przeprowadzenia zajęć, wynajem sali - brak limitu,
- środki trwałe (np. piłki, drobny sprzęt itp.) – ich łączna wartość może wynieść max. 20% kwoty dotacji.
- koszty obsługi zadania publicznego, w tym koszty obsługi zadania, które są związane z wykonywaniem działań o charakterze administracyjnym, nadzorczym i kontrolnym, w tym obsługa finansowa i prawna zadania – łączna wartość tych kosztów może wynieść max. 20% dotacji, przy czym wynagrodzenie koordynatora zadania - nie więcej niż 5% wysokości dotacji, np.:
- wykonywanie zadań administracyjnych związanych z obsługą zadania np. obsługa księgowa – pod warunkiem, że ich skala jest adekwatna do wielkości zadania. Nie można liczyć na sfinansowanie miesięcznego wynagrodzenia księgowej przy zadaniu, które wymaga jej pracy na poziomie 5 godzin miesięcznie,
Wszystkie koszty zawarte w ofercie muszą wynikać z wielkości realizowanego zadania
i mieć swojej uzasadnienie w składanym wniosku.
- W ramach zadania nie mogą być pokryte koszty niekwalifikowalne tj.:
- koszty niezwiązane z zadaniem,
- wydatki związane z zadaniem, poniesione przez oferenta przed i po określonym
w umowie terminie realizacji zadania, - wydatki z tytułu opłat i kar umownych,
- poniesione na przygotowanie oferty,
- opłaty za utrzymanie konta bankowego,
- związane z nabyciem lub dzierżawą gruntów.
- Wymagana dokumentacja
- Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie realizacji zadania publicznego przez oferenta jest złożenie formularza ofertowego, zgodnego ze wzorem określonym w aktualnym Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań. Formularz oferty na wykonanie zadania publicznego dostępny jest na stronie www.wabrzezno.com lub w Urzędzie Miasta, Stanowisko ds. współpracy zagranicznej i promocji, ul. Matejki 13. Oferty złożone na innych drukach nie będą rozpatrywane.
- Do oferty należy dołączyć aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub inny właściwy dokument stanowiący o podstawie prawnej działalności oraz potwierdzający imiona i nazwiska osób upoważnionych do składania oświadczeń woli i zaciągania zobowiązań finansowych w imieniu tego podmiotu.
- Składanie ofert:
- Oferty konkursowe powinny być złożone:
- w formie pisemnej na właściwym druku,
- w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem „IV Otwarty Konkurs Ofert” i dostarczone osobiście lub przesłane pocztą do sekretariatu Urzędu Miasta Wąbrzeźno, ul. Wolności 18, 87-200 Wąbrzeźno.
- w terminie do dnia 8 stycznia 2024 r. – o terminie złożenia oferty decyduje data wpływu do Urzędu.
- Konsultacje odnośnie składanej oferty można odbyć do dnia 28.12.2023 r. (Stanowisko ds. organizacji pozarządowych, współpracy zagranicznej i promocji, ul. Matejki 13, tel. 693 360 024 w godzinach pracy Urzędu).
- Etapy postępowania konkursowego
- Konkurs składa się z dwóch etapów:
- w pierwszym etapie dokonywana jest weryfikacja formalna ofert, zgodnie
z kryteriami określonymi w pkt. IX niniejszego ogłoszenia, - w drugim etapie dokonywana jest ocena merytoryczna, zgodnie z kryteriami określonymi w pkt. X ogłoszenia, na podstawie których komisja konkursowa wybiera oferty najkorzystniejsze, proponuje podział środków oraz przekłada propozycję do zatwierdzenia Burmistrzowi Wąbrzeźna.
- Ostatecznego wyboru najkorzystniejszych ofert wraz z decyzją o wysokości dofinansowania dokonuje Burmistrz Wąbrzeźna. Od decyzji Burmistrza nie przysługuje odwołanie.
- Z oferentami, którym została przyznana dotacja zostaną podpisane umowy o wsparcie realizacji zadania publicznego.
- Weryfikacja formalna
- Oferta jest złożona poprawnie pod względem formalnym, jeśli:
- jest złożona w terminie do 8 stycznia 2024 r.,
- jest złożona na właściwym formularzu oferty, będącym załącznikiem do ogłoszonego konkursu,
- oferta została podpisana przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli
w imieniu oferenta, - oferta przewiduje realizację zadania w terminie określonym w konkursie,
- oferent zadeklarował w kosztorysie zadania wymagany procentowy udział środków własnych (finansowych lub pozafinansowych),
- Uzupełnienie braków formalnych dotyczy:
- uzupełnienia brakujących podpisów pod ofertą, w przypadku gdy nie została ona podpisana przez właściwą liczbę osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych w imieniu oferenta wymienionych w części II oferty. Oferty złożone bez podpisu żadnej z uprawnionych osób zostaną odrzucone ze względów formalnych,
- dostarczenia do siedziby Urzędu brakującego załącznika w postaci dokumentu,
o którym mowa w punkcie VI.2 ogłoszenia.
- Braki formalne uzupełnia się w siedzibie Urzędu Miasta Wąbrzeźno, ul. Matejki 13, Stanowisko ds. organizacji pozarządowych, współpracy zagranicznej i promocji,
pok. 3, w terminie 3 dni od dnia przekazania oferentowi informacji o brakach formalnych oferty. Oferty nieuzupełnione w terminie zostaną odrzucone ze względów formalnych.
- Ocena merytoryczna
- Ocenie merytorycznej podlega:
- możliwość realizacji zadania:
- rzetelność, terminowość, prawidłowość rozliczenia otrzymanych wcześniej dotacji,
- określono uzasadnienie potrzeby realizacji zadania/problem wskazujący na konieczność wykonania zadania,
- doświadczeni i kompetencje osób, przy udziale których zadanie będzie realizowane,
- kalkulacja kosztów:
- udział środków finansowych własnych oraz z innych źródeł,
- prawidłowość, celowość i przejrzystość kosztorysu, adekwatność budżetu do planowanych działań (czy budżet jest właściwie sporządzony, zrozumiały i kompleksowy),
- udział wkładu rzeczowego,
- udział wkładu osobowego (praca społeczna członków i świadczenia wolontariuszy),
- jakość zadania:
- atrakcyjność, oryginalność, innowacyjność zadania,
- ilość adresatów zadania,
- ranga zadania, znaczenie,
- rezultaty realizacji zadania (trwałość),
- czy tematyka oferty dotyczy obszarów działania określonych jako priorytetowe.
- Suma punktów, jaką może uzyskać oferta w powyższych kryteriach wynosi 51 punktów. Aby oferta została zakwalifikowana do otrzymania dofinansowania musi uzyskać minimum 23 punkty.
- Terminy
- Termin składania ofert: do 8.01.2024 r.
- Termin rozpatrzenia ofert przez komisję konkursową: do 26.01.2024 r.
- Termin ogłoszenia wyników konkursu: niezwłocznie po zatwierdzeniu przez Burmistrza wyników pracy komisji konkursowej.
- Informacje dodatkowe
- W punkcie III.6 oferty – wypełnienie tabeli „Dodatkowe informacje dotyczące rezultatów realizacji zadania publicznego” jest obowiązkowe, chyba, że rodzaj zadania uniemożliwia ich określenie. WAŻNE!!! Źródło informacji o osiągnięciu wskaźnika należy udokumentować przy rozliczeniu zadania.
- Informacja o zadaniach publicznych tego samego rodzaju, zrealizowanych przez Gminę Miasto Wąbrzeźno w roku ogłoszenia otwartego konkursu ofert i w roku poprzednim oraz związanych z nimi kosztami
Rodzaj zadania | Wysokość dotacji (w zł) | ||
2022 | 2023 |
| |
wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej | 266.600 | 346.000 |
|
działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynek dzieci i młodzieży | 43.500 | 56.000 |
|
kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego | 21.000 | - |
|
turystyka i krajoznawstwo | 19.800 | 13.000 |
|
działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych | 6.500 | 11.500 |
|
ekologia i ochrona zwierząt oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego | 5.600 | - |
|
przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym | 3.000 | 19.000 |
|
działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym | 13.900 | 14.900 |
|
Załączniki:
- Oferta realizacji zadania publicznego.
- Karta oceny oferty.
info.docx
KARTA OCENY OFERTY 2024.doc
OFERTA-REALIZACJI-ZADANIA-PUBLICZNEGO.docx
IV OKO działalnosć na rzecz dzieci i młodzieży w tym wypoczynek dzieci i młodzieży.doc